تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

داشتن فرزند یکی از نیازهای انسان است که در گذشته بسیاری از افراد به علت مشکلات مختلف از آن محروم بوده اند. امروزه روش های نوین درمان ناباروری بسیاری از زوج ها را به هدف خود رسانیده است اما در بعضي موارد علل ناباروري به گونه اي نيست كه با تجويز دارو يا روش هاي پيشرفته درمان ناباروري بتوان آنها را رفع كرد. براي مثال در بعضي زنان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمك از امكان باروري محروم اند.

اهدای‌ تخمک:

در اين افراد تنها راه باروري دريافت تخمك اهدايي از يك داوطلب است. در محيط آزمايشگاه تخمك اهدايي توسط اسپرم هاي مرد كه همسر گيرنده تخمك است لقاح مي يابد و جنين حاصله از اين لقاح در رحم زن نابارور منتقل مي شود.

اولين كودك حاصل از اهدای تخمك در جهان در سال 1984 متولد شده است و اين روش هم اكنون در كشور ما پس از طي مراحل شرعي و قانوني آن سالهاست كه مورد استفاده قرار مي گیرد.

مرکز درمان ناباروری پیام با کسب مجوز های لازم، با رعایت کلیه مسایل قانونی و شرعی مربوط به اهدای تخمک و حفظ رازداری ( در مواردی که هویت اهدا کننده بایستی نا مشخص باقی بماند ) ، امکانات لازم برای درمان ناباروری به روش های فوق را دارا می باشد. 

لازم به ذکر است شرایط لازم برای دریافت تخمک اهدایی و بررسی های ژنتیکی سلامت تخمک مورد اهدا توسط متخصص زنان، زایمان و نازایی و متخصص جنین شناسی مورد بررسی قرار میگیرد.

اهدای‌ جنين:

زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم افرادی غیر از زوج گیرنده باشد اهدای جنین به حساب می آید.

اهدای جنین در موراردی رخ می دهد که امکان ایجاد جنین سالم در زوج به علل ژنتیکی و یا سایر موارد وجود ندارد از این رو تمامی روش های قبلی درمان ناباروری قادر به کمک به زوج نیستند.  در بیمارانی که احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی به نسل بعد وجود دارد شامل بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس نظیر هموفیلی، دیستروفی عضلانی دوشن و یا ناهنجاری های مادرزادی که با اهدای جنین فابل برطرف شدن باشدنیز توصیه به دریافت جنین اهدایی می شود.

منابع عمده جنین اهدایی زوج های ناباروری هستند که طی سیکل درمانی IVF باردار شده اند و تعداد جنین های تشکیل شده بیشتر از تعداد جنین های انتقالی بوده و تمایلی به استفاده از جنین های منجمد خودشان ندارند. این جنین ها در صورت کسب رضایت از زوج قابل استفاده به عنوان جنین اهدایی هستند. 

همچنین می توان از اهدا تخمک و اسپرم یک زوج دیگری که مشکل نازایی ندارند و تمایل به اهدای جنین دارند جنین هایی ایجاد نموده و به عنوان جنین اهدایی مورد استفاده قرار گیرد.

 

روند اهدای جنین دارای مراحل قانونی و کسب اجازه از صاحبان جنین و تکمیل فرم های مربوطه بوده و مرکز باروری و ناباروری پیام دارای مجوز های لازم برای انجام فرایند اهدای جنین - در صورت اثبات لزوم - می باشد.