تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

زمان های قدیم داشتن فرزند با جنسیت مورد نظر یکی از مشکلات اصلی خانواده ها بود. خانواده های زیادی بودند که در حسرت داشتن جنسیت مورد نظر تعداد غیر متعارفی فرزند آوری می کردند. بایستی باور داشت که دختر و پسر دارای الگوی رشد اخلاقی و جسمی متفاوتی بوده و پدر و مادر بر اساس سلیقه خود ممکن است به یک جنسیت تمایل زیادی داشته باشند. خدمات نوین باروری در مرکز باروری و ناباروی پیام به شما این امکان را می دهد که جنسیت فرزند خود را به دقت مشخص نمایید.

به طور خلاصه باید گفت که بهترین و قابل اعتماد ترین روش برای تعیین جنسیت کودک روش آزمون ژنتیکی در حین انجام روش IVF است که به نام PGD شناخته می شود. اما بسیاری از افراد برای بارداری نیازی به IVF نداشته و توانایی باروری به روش طبیعی را دارا هستند اما به شدت علاقه مند هستند که جنسیت کودک خود را مشخص کنند.در روش های غیر ژنتیکی سعی می شود بر اساس تفاوت های فیزیولوژیک اسپرم های حاوی کروموزوم Y ( ایجاد کننده فرزند پسر ) و اسپرم های حاوی کروموزوم X ( ایجاد کننده فرزند دختر ) ، شرایطی برای تعیین جنسیت ایجاد شود.

 

تعیین جنسیت به روش IUI:

در روش IUI اسپرم های شسته شده مرد توسط پزشک و با استفاده از لوله مخصوص به رحم زن منتقل می شود. در این روش ساده و کم هزینه احتمال بارداری نسبت به روش طبیعی بسیار بالا بوده و بسیاری از زوج های ناباروری و یا مشکوک به ناباروری از این روش برای باروری استفاده می کنند. همانطور که گفته شد اسپرم های X و Y تفاوت هایی با یکدیگر دارند، که در روش IUI از تفاوت ظاهری این اسپرم ها برای تعیین جنسیت استفاده می شود.  اسپرم های حاوی کروموزوم Y کوچکتر و باریکتر از اسپرم های حاوی کروموزم X بوده و از این رو توسط روش های خاص سانتریفیوژ قابل جداسازی نسبی از یکدیگر هستند. در این روش لوله های سانتریفیوژ دارای یک ماده زمینه ای به صورت گرادیان غلظت آماده شده و اسپرم ها در این لوله ها سانتریفیوژ می شوند، اسپرم های دارای کروموزوم Y سریعتر از اسپرم های دارایی کروموزوم X از بین ذرات بستر عبور کرده و به ته لوله خواهند رسید. بر این اساس دو گروه اسپرم از یکدیگر تفکیک شده و تنها اسپرم های با جنسیت مورد علاقه زوج به زن انتقال داده می شود. اما بایستی توجه داشت که با این روش در حدود 70 درصد اطمینان برای تعیین جنسیت وجود دارد و تنها راه مشخص کردن قطعی جنسیت استفاده از روش PGD است.

تعیین جنسیت IUI

اطلاعات تکمیلی در مورد روش تعیین جنسیت IUI

 

تعیین جنسیت به روش PGD:

تعیین جنسیت به روش PGD  که نام اختصاری روش Pre-implantation genetic diagnosis یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی است روش قطعی تعیین جنسیت جنین می باشد. این روش به عنوان تعیین جنسیت با IVF و یا IVF-PGD نیز شناخته می شود. PGD در واقع تست ژنتیکی جنین های ایجاد شده توسط IVF است که در مواردی که پدر و مادر دچار سابقه ناهنجاری در خود یا خانواده خود باشند با استفاده از این روش سلامت جنین را تضمین می نمایند. با توجه به ماهیت ژنتیکی این تست، میتوان علاوه بر آزمودن سلامت جنین، جنسیت جنین را نیز با دقت بالا تعیین نمود. همانطور که در روش IVF توضیح داده شد، از هر مراجعه کننده تعدادی جنین تولید می شود که شما می توانید جنین با جنسیت مورد نظر خود را از بین جنین های ایجاد شده انتخاب نمایید. با این شرایط شما دقیقا جنسیت مورد نظر خود را با روش PGD تایید و سپس پزشک متخصص عمل انتقال را به رحم مادر انجام می دهد.

تعیین جنسیت PGD

اطلاعات تکمیلی در مورد روش تعیین جنسیت آی وی اف (IVF-PGD)