تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

IUI که مخفف کلمه Intrauterine insemination به معنای تلقیح داخل رحمی، به روشی گفته می شود که در طی آن اسپرم شسته شده و آماده برای باروری توسط پزشک در زمانی که تخمک ها آماده باروری هستند به طور مستقیم به درون رحم فرد منتقل می شود. IUI بهینه شده روش قدیمی انتقال اسپرم به داخل واژن است که نسبت به روش قدیمی بازده آن بسیار بالاتر است. در باروری طبیعی اسپرم هایی که به درون واژن وارد می شوند بایستی به طور طبیعی حرکت کرده و وارد رحم بشوند، در این زمان باروری عاملی است که تحت تاثیر قدرت حرکت اسپرم ها و شانس حرکت اسپرم به داخل رحم قرار می گیرد. در انواعی از ناباروری که علت عدم باروری ناتوانی اسپرم در حرکت به سمت رحم است که می تواند به قدرت حرکت اسپرم مرد و یا شرایط ویژه درون رحم زن مربوط باشد، IUI میتواند ساده ترین و کارآمد ترین روش برای باروری باشد.همچنین در برخی از بیماری های مردانه که اسپرم سالم وجود داشته اما امکان ورود طبیعی اسپرم به داخل رحم نیست، این روش به سادگی و بدون دشواری های سایر روش های باروری می تواند بسیار کارآمد باشد.

 

در چه مواردی IUI انجام می شود:

در فرایند های پزشکی همیشه می توان گفت: انتخاب روش توسط پزشک بوده و وابسته به کلیه مشاهدات و آزمایشات انجام شده بر روی بیمار می باشد، اما در یک نمای کلی می توان موارد زیر را به عنوان مواردی که می توان در آن از IUI استفاده نمود نام برد:

 

    1- اهدای اسپرم

در برخی موارد انتقال اسپرم از اهدا کننده به دریافت کننده، توسط IUI انجام می شود. در این روش اسپرم فریز شده پس از آماده سازی و فعال شدن توسط روش IUI به رحم منتقل می شود.

 

    2- ناباروری به علت ناشناخته

اولین گام برای درمان ناباروری با علت ناشناخته IUI است. زیرا این روش نسبت به روش هایی چون IVF ارزانتر و ساده تر انجام می شود. IUI در ناباروری ناشناخته همراه با تحریک تخمک گذاری انجام می شود.

 

    3- ناباروری به علت اندومتریوز

در اندومتریوز اسپرم توانایی حرکت به سمت رحم را ندارد، لذا انتقال مستقیم اسپرم به داخل رحم اولین گام در بارداری افراد مبتلا به ناباروری به علت اندومتریوز است. البته مانند روش های قبلی شرایط بیمار و تشخیص پزشک در این مورد نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

    4- مشکلات اسپرم مرد

یکی از اولین گام های بررسی ناباروری آنالیز اسپرم مرد است. در صورت نقص در تعداد، فرم سلول ها و نوع حرکت آنها این اسپرم توانایی حرکت در مسیر طبیعی باروری را نداشته و در حقیقت IUI عمل انتقال اسپرم به محل برخورد با تخمک را انجام داده تا لقاح به درستی صورت گیرد.

 

    5- واکنش بدن زن به اسپرم

در بعضی موارد اسپرم سالم است و وارد رحم زن می شود، اما بدن زن نسبت به اسپرم واکنش نشان داده و آن را یک فاکتور خارجی آسیب رسان تلقی  می کند. گاهی بدن زن نسبت به اسپرم آنتی بادی می سازد که این آنتی بادی های ضد اسپرم، از ورود اسپرم به محل لقاح جلوگیری می کنند. این موارد را با استفاده از روش IUI می توان رفع نمود. علاوه براین برخی از افراد به اسپرم همسر خود آلرژی نشان می دهند. سوزش، قرمزی و تورم از علایم این بیماری می باشد، که توسط روش IUI این افراد می توانند به راحتی بارور شوند.

 

 

عوارض IUI: 

IUI به خودی خود عارضه ای را در پی ندارد و نسبت به سایر روش های باروری، روش ساده ای تلقی می شود. اما بایستی توجه داشت این روش حتما باید در مراکز درمانی تخصصی صورت گیرد زیرا انجام این عمل در مکان های نامناسب و با ابزار نامناسب باعث به وجود آمدن خطر عفونت می شود. همچنین IUI احتمال باداری دو یا سه قلو را افزایش می دهد.

 

 

مراحل IUI:

تنظیم زمان تخمک گذاری:

بسته به نظر پزشک شما ممکن است با استفاده از دارو تخمک گذاری تحریک شود و یا سیکل طبیعی بدن زن طی گردد. در این زمان با انجام آزمایشات و تست های ساده زمان تخمک گذاری زن به دقت بررسی شده و روز دقیق تخمک گذاری تعیین می گردد. در روز مشخص شده زوج به کلینیک مراجعه می کنند.

 

دریافت اسپرم از مرد:

دریافت اسپرم در محل کلینیک در اتاق مخصوص دریافت شده و سریعا به بن ماری با دمای مناسب انتقال داده می شود. به دلیل اینکه حضور سایر ترکیبات موجود در کنار اسپرم در عمل IUI می تواند ممانعت کننده از لقاح باشد، اسپرم ها شسته می شوند. در مواردی که مرد دچار کمبود اسپرم باشد و یا اسپرم تحرک کافی نداشته باشد، اسپرم های بهتر جدا شده و تغلیظ می گردند.

 

انتقال اسپرم:

انتقال اسپرم توسط ابزار مخصوص و در کلینیک توسط پزشک متخصص انجام می گردد. ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه شده و سپس عمل انتقال انجام می شود. عمل انتقال اسپرم در IUI به سادگی و بدون درد یا داروی مسکن انجام می شود و پس از انجام انتقال از بیمار خواسته میشود مدت کوتاهی را در حالت درازکش باقی بماند. بعد از آن فرد از کلینیک خارج شده و در حدود 2 هفته بعد برای تست بارداری مراجعه خواهد نمود.