تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

روش IVF در مراحل دریافت تخمک روشی دشوار تلقی می شود و فرد برای ارائه تخمک نیازمند تزریق هورمون و فرایند برداشت تخمک است. بر همین اساس در صورت موفقیت این فرایند در روش IVF، چندین جنین ایجاد می شود که هر یک می تواند در یک مرحله وارد رحم شده و تبدیل به نوزاد شود. با توجه به احتمال عدم موفقیت در IVF ، برای جلوگیری از مراحل دشوار ایجاد جنین، جنین های حاصل از اولین مرحله ذخیره سازی می شوند تا در صورت نیاز به تکرار مورد استفاده قرار گیرند.

شاید تصور می کنید که فریز کردن جنین کار عجیبی است و با ریسک همراه است، اما بایتسی بدانید که این روش بیشینه ای بسیار طولانی دارد. اولین بار در سال 1984 جنین انسان با موفقیت فریز شده و بعد از آن هزاران کودک با استفاده از جنین های فریز شده در فرایند IVF متولد شده اند. این روش یکی از مطمئن ترین روش ها در حفظ جنین های متعدد حاصل از IVF برای استفاده مجدد بوده و بارها و بارها مورد مطالعه قرار گرفته است.

در این روش جنین هایی که مراحل اولیه رشد را طی کرده و آماده وارد سازی هستند در نیتروژن مایع ( دمای -196 درجه سانتی گراد ) قرار داده شده و در اتاق مخصوص قرار می گیرند. دما و شرایط تانک های نگهداری با استفاده از سیستم های کنترل دمای مکانیزه به دقت کنترل می گردد و به جهت حفظ امنیت ورود و خروج به اتاق ذخیره سازی برای کلیه پرسنل بخش ممنوع بوده و تنها سوپروایزر بخش امکان ورود به این اتاق را داراست.

فریز کردن جنین

جنین ها می توانند تا سالها در این شرایط نگهداری شوند و حتی فرد می تواند از جنین یک مرحله IVF خود پس از تولید فرزند برای فرزند بعدی خود نیز استفاده نماید ( این امکان با بررسی توسط دکترای جنین شناس و پزشک متخصص انجام می شود. ) . علاوه بر این شرایط ذخیره سازی برای تخمک و اسپرم نیز در مرکز باروری و ناباروری پیام وجود دارد. 

عکس جنین فریز شده

ذخیره سازی تخمک و اسپرم:

همانطور که می دانید در درمان برخی از بیماری ها نیازمند استفاده از روش هایی مانند رادیو درمانی و یا شیمی درمانی است که ممکن است بر باروری اسپرم و تخمک بیمار تاثیر گذار باشند. در این صورت پيش از انجام راديوتراپي و شيمي‌درماني اقدام به ذخيره سازي اسپرم و تخمک می تواند امکان باروری را برای فرد بعد از طی دوران درمان فراهم ساخته و ترس از عقیم شدن در اثر درمان را از بیمار برهاند.

فریز تخمک:

مرکز باروری و ناباروری پیام یکی از مجهز ترین مراکز فریز تخمک تهران بوده که با دارا بودن امکانات پیشرفته کنترلی و فرایند های حفاظتی با دقت بالا همچنین نظارت دقیق بر فرایند فریز و نگهداری امکان فریز تخمک و فریز جنین را برای شما فراهم می نماید. فریز تخمک به سه دلیل انجام می شود: 

1- برای افرادی که قرار است تحت درمان های شیمیایی و یا تشعشعی قرار گرفته و امکان آسیب به تخمک های موجود در بدن آنها وجود دارد برای حفظ تخمک سالم تعدادی از تخمک ها را فریز کرده و برای باروری در آینده از آنها استفاده می کنند.

2-افرادی که به هر دلیلی امکان باروری در سنینی طبیعی را نداشته اما مایل اند در آینده و در سنین بالاتر دارای فرزند باشند. در این افراد پزشک به آنها توصیه می کند که تخمک های خود را در زمانی که بدن توانایی آزاد سازی تخمک دارد ذخیره سازی نمایند.

3-در فرایند IVF ممکن است بدن شما تخمک های بیشتری از حد نیاز آزاد کند. برای حفظ این تخمک ها می توان تعدادی از آنها را در مرحله تخمکی فریز کرده و تبدیل به جنین نکنند.

عوارض فریز تخمک:

در علم سلولی در صورت انجامد سریع سلول در دمای بسیار پایین ( در نیتروژن مایع ) سلول تمامی خواص خود را حفظ کرده و سلولی که از حالت فریز خارج شده با سلول تازه تفاوتی نخواهد داشت. از این رو تخمک فریز شده تفاوت چندانی به تخمک تازه دریافت شده نخواهد داشت و تنها عوارض فریز تخمک سختی حین برداشت تخمک است. 

حداکثر زمان نگاه داشتن تخمک فریز شده:

از نظر تئوری محدودیتی در نگهداشتن تخمک در حالت فریز وجود ندارد اما بیشتر افراد در حدود 5 تا 10 سال تخمک های خود را در حالت فریز نگهداری می کنند لازم به ذکر است نگهداری در مرکز فریز تخمک مستلزم پرداخت هزینه سالیانه بوده که این هزینه، هزینه چندانی نیست.