تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

پلاکتها گروهی از سلولهای خونی هستند که در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق فعال می شوند و با ایجاد لخته منجر به انعقاد خون شده و سپس با ترشح پروتئینهای خاصی، ترمیم بافتی را سبب می شوند. مطالعات نشان داده است که پلاکت های حاوی فاکتورهای رشد هستند که چنانچه این فاکتور رشد در مجاورت یک بافت قرار گیرد می تواند منجر به تسریع رشد گردد. تا کنون نزدیک ۲۰ نوع فاکتور رشد مشتق از پلاکت شناسایی شده است.

استفاده از PRP در درمان ناباروری

همانطور که یک جراحت موجب فعال شدن پلاکتها و شروع فرآیندی می گردد که نتیجه آن بهبود و ترمیم بافت آسیب دیده است و با توجه به نقش پلاکت ها در تبدیل سلولهای بنیادی به سلولهای ناحیه آسیب دیده،  این تئوری مطرح می شود که اگر پلاکتها بصورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند، موجب تحریک و شروع فرایند تجدید ساختار بافت در آن موضع خواهند شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می شوند و در پوست باعث رشد آن و رفع چین و چروک، خطوط و غیره، و در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی یا کندگی یا سائیدگی آنها می شوند.

 با توجه به اینکه PRP در اصل پلاکت های دریافت شده از خود بیمار هستند، لذا این ترکیب هیچ گونه عارضه جانبی در بر نداشته و بدن واکنش منفی نسبت به آن نشان نخواهد داد. استفاده از PRP در درمان ناباروری:

یکی از مشکلاتی که در  شیوه درمانی ناباروری از طریق IVF در برخی افراد ایجاد می شود، شکست مکرر لانه گزینی است. در این شرایط فردی بارها IVF انجام داده و دچار شکست می شود. شکست مکرر لانه گزینی به عدم موفقیت لانه گزینی بعد از 3 بار متوالی یا بیشتر گفته می شود. 

استفاده از prp در درمان ناباروری

تحقیقات نشان داده که تزریق فاکتورهای رشد پلاکتی (PRP) به داخل رحم  می تواند در بهبود شرایط لانه گزینی تاثیر مثبت داشته و درصد بسیار زیادی از موارد شکست مکرر لانه گزینی را به خوبی درمان نماید.مراحل انجام PRP:

مراحل انجام PRP بسیار ساده است. این ترکیب از خون شما گرفته می شود، لذا دریافت آن به سادگی یک حونگیری بوده و جداسازی آن توسط روش های آزمایشگاهی انجام می شود. به علت اینکه منشا این ماده از خود بیمار است احتمال آلودگی، واکنش آلرژیک و سایر خطرات در بیمار بسیار پایین است.

PRP دریافت شده در مرحله وارد سازی جنین توسط دکتر در محل لانه گزینی تزریق خواهد شد. استفاده از این روش در درمان ناباروری و افزایش بازده روش IVF در مرکز درمان باروری و ناباروی پیام با صلاحدید پزشک و درخواست بیمار انجام می گردد.

یک توصیه: اخیرا بسیاری از مراکز درمانی و تحقیقاتی کشور ادعای درمان با استفاده از PRP را داشته و در زمینه های مختلف از این کلمه استفاده می کنند. مراجعین عزیز توجه داشته باشند که فریب خبر سازی هایی چون "درمان ناباروری به روش PRP برای نخستین‌بار در کشور" یا "استفاده از PRP در ناباروری برای اولین بار"، " تولد نخستین نوزاد حاصل از PRP" را نخورده و از ارائه این خدمات در مراکز معتبری مانند مرکز IVF پیام مطلع باشند. همچنین توجه داشته باشید که مهمترین نکته در درمان با PRP حفظ بهداشت و استریل بودن محیط است که این به طور مستقیم به شرایط و امکانات مرکز وابسته است. یک PRP با استفاده از امکانات ضعیف و در محیط های غیر استریل می تواند برای شما مشکلات زیادی ایجاد نمایند، لذا توصیه اکید مرکز IVF پیام این است که انجام PRP در مراکز معتبر و تحت نظر دکتری جنین شناسی متبحر انجام شود.

مرکز باروری و ناباروری پیام مفتخر است در کنار پزشکان متبحر مرکز مراحل آزمایشگاهی PRP تحت نظر دکتر محمد صالحی مدیر گروه بیوتکنولوژی و  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام می گردد.