یک نوزاد از جنینی به دنیا آمده است که برای نزدیک به ۲۵ سال به صورت یخ‌زده و منجمد نگهداشته شده بود. این مدت زمان احتمالا از زمانی که عمل لقاح مصنوعی (آی‌وی‌اف) در جهان شروع شد طولانی‌ترین تفاوت زمانی میان بسته شدن یک نطفه و تولد آن است.

این جنین را یک خانواده آمریکایی ناشناس تقریبا ۲۵ سال پیش اهدا کرده بودند و در این مدت از آن به دقت و در شرایطی کنترل‌شده نگهداری می‌شد. کسی که حالا مادر این جنین شده است در آن زمان حدود یک سال داشته است.

به این ترتیب تینای ۲۶ ساله، مادر این دختربچه، با فرزند خود اگر در همان زمان بدنیا می‌آمد، فقط چند ماه اختلاف سن داشتند. تینا و شوهرش بنجامین نمی‌توانستند به‌طور طبیعی بچه‌دار شوند و برای همین هم مرکز ملی اهدای جنین به آن‌ها یک جنین داد. جنینی که برای ربع قرن در یک مخزن یخ‌زده نگهداشته شده بود. این نوزاد در ماه نوامبر امسال به دنیا آمد.

تینا می‌گوید: "اگر این جنین همان موقعی که قرار بود به دنیا می‌آمد، ما شاید حالا با هم دوست بودیم."

پزشکان در مرکزی که از این جنین نگهداری می‌شد، به خاطر اینکه به مدت طولانی یخ‌زده نگهداشته شده بود، او را "نوزاد برفی" نام داده بودند. این نوزاد "رکوردشکن" گرچه از نظر ژنتیکی ارتباطی با والدینش ندارد اما تبدیل به اولین فرزند آنها خواهد شد.

نهاد ملی مرکز اهدای جنین زوج‌ها را تشویق می‌کند تا پس تکمیل شدن خانواده شان، جنین‌های غیرضروری را اهدا کنند تا زوج‌های دیگر بتوانند صاحب بچه شوند. این اتفاق در ایالت تنسی آمریکا روی داد؛ جایی که تینا گیبسون ۲۶ ساله به همراه همسرش بنجامین گیبسون ۳۳ ساله زندگی می‌کنند.

تینا گیبسون هفت سال پیش ازدواج کرد و از همان آغاز می‌دانست که به دلیل ناباروری همسرش، بعید است بتواند بطور طبیعی باردار و صاحب فرزند شود.

این زوج که خود را برای فرزندخواندگی آماده کرده بودند، سال گذشته بر حسب اتفاق از امکان دیگری باخبر شدند یعنی امکان پذیرش یکی از جنین‌هایی که سال‌ها پیش منجمد و برای انتقال به بدن مادران جدیدی آماده شده‌اند. این جنین‌ها به «نوزادان برفی» نیز مشهورند.

خانواده گیبسون در اوت ۲۰۱۶ درخواست برای پذیرش جنین منجمد را ارسال کردند و درنهایت به آنها خبر داده شد که جنینی از اهدا کننده‌ای نامعلوم و متناسب برای پیوند به بدن تینا گیبسون، یافت شده است.

این جنین در ۱۴ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی منجمد شده بود یعنی زمانی که مادرش تینا گیبسون تنها ۱۸ ماهه بوده است. او برای مدتی بیش از ۲۴ سال در حالت منجمد نگهداری شد تا اینکه درنهایت در ۱۳ مارس ۲۰۱۷ به بدن تینا پیوند زده شد. تینا نیز پس از این پیوند، توانست در ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی دختر سالمی را به دنیا آورد که «اما» نام گرفت.

«اما» رکورد طولانی‌ترین جنین منجمد شده‌ای که به دنیا آمده را نیز دارد. رکورد قبلی در سال ۲۰۱۱ میلادی به ثبت رسیده و متعلق به زنی اهل نیویورک است که پسر سالمی را از جنینی که به مدت ۲۰ سال منجمد شده بود، به دنیا آورد. بنا بر گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، تا کنون حدود ۱۲ درصد از زنان ۱۵ تا ۵۵ ساله در این کشور (نزدیک به ۷.۳ میلیون نفر) به گونه‌ای از این دست خدمات باروری استفاده کرده‌اند.

استفاده از تکنولوژی‌های کمک باروری در دهه گذشته در این کشور دو برابر و تنها در سال ۲۰۱۵ میلادی منجر به تولد ۷۳ هزار کودک شده است (حدود ۱.۶ درصد از کل زاد و ولد در ایالات متحده امریکا). تینا گیبسون می‌گوید این موضوع که تولد «اما» رکورد جدیدی در جهان است مهم نیست؛ اما از نظر او بسیار جالب است که با احتساب سن دوران جنینی فرزندش، تقریبا با دخترش هم‌سن است.

تا پیش از این قدیمی‌ترین جنین منجمدشده ۲۰ ساله‌بود. "اما" نوزادی سالم با وزن ۳.۰۴ کیلوگرم و قد ۵۰ سانتیمتر است. جنین، اما که به شیوه IVF ایجاد شده‌بود، توسط زوجی ناشناس به خانواده‌هایی اهدا شده‌بود که توانایی بچه‌دار شدن ندارند. جنین به صورت منجمد نگهداری شدبود تا پدر و مادری برای او پیدا شود.

تینا گیبسون در ماه مارس ۲۰۱۷ آماده انجام جراحی پیوند جنین شد و پس از دو هفته بررسی اطلاعات ژنتیکی ۳۰۰ جنین منجمد شده، در نهایت سه جنین برای قرارگیری در رحم مادر انتخاب شد زیرا شانس بقای جنین‌های منجمد که به نوزادان برفی نیز شهرت دارند، پس از خروج از حالت انجماد ۷۵ درصد است.

جنین‌های اهدا شده درون مخازنی از نیتروژن مایع نگهداری می‌شوند تا زمانی که خانواده‌ای برای دریافت آن‌ها اعلام آمادگی کنند. هزینه این فرایند برای خانواده گیبسون ۱۲۵۰۰ دلار بوده‌است.