تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

هیستروسکوپی نوعی عمل جراحی می باشد که حداقل آسیب را به بیمار وارد میکند. جراح یک تلکسکوپ خیلی کوچک (هیستروسکوپ) را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند. هیستروسکوپ به جراح این اجازه را می دهد که داخل رحم را با استفاده از مانیتور مشاهده کند. سپس رحم برای هر گونه نابهنجاری مورد بررسی قرار می گیرد. جراح شکل رحم و پوشش داخلی رحم آن را بررسی می کند و به دنبال شواهدی مبنی بر آسیب های درون رحمی می گردد. همچنین ورودی لوله های رحم را نیز بررسی می کند. عمل هیستروسکوپی چگونه انجام می شود؟

بعد از بیهوشی، هیستروسکوپ به داخل رحم فرستاده می شود و محلول نمک یا شکر به داخل رحم فرستاده می شود تا ورم کرده و حفره رحم به راحتی مشاهده شود. بعد از بررسی حفره رحم، ابزارهای مختلفی با استفاده از هیستروسکوپ به داخل بدن فرستاده میشوند تا به درمان بافت های لیفی رحم، خونریزی های سنگین دوره پریودی و پلیپ کمک کنند.مزایای هیستروسکوپی چیست؟

زمان بهبود بسیار سریع است. در واقع تمام بیماران پس از انجام عمل همان روز مرخص می شوند. هیچ شکافی در شکم ایجاد نمی شود بنابراین درد پس از زایمان حداقل است و عفونت ناشی از زخم نیز ایجاد نمی شود.متخصص زنان از چه روش هایی درهیستروسکوپی استفاده می کند؟

بیشتر متخصصان از هیستروسکوپی برای بررسی پوشش داخلی رحم و آسیب های درون رحمی مثل پلیپ و بافت های لیفی رحم که موجب خونریزی های سنگین در طول پریودی یا بی نظمی پریودی می شود، استفاده می کنند. بررسی حفره رحم نیز برای خانم هایی انجام می شود که مشکل بارداری دارند. شرایط دیگر برای هیستروسکوپی شامل:

-    برداشتن پلیپ های رحم یا آندومتر ( آندومتریوز )
-    برداشتن بافت های لیفی رحم
-    بافت برداری پوشش های آندومتری
-    باز کردن لوله های رحم
-    برداشتن چسبندگی ها یا خراش های درون رحمی
-    برداشتن دستگاه جلوگیری از بارداری درون رحمی 
-    خارج کردن آندومتر- که موجب آسیب به پوشش رحم شده است، درمانی بر خونریزی شدید دوره پریودی یا بی نظمی دوره پریودیموارد منع استفاده از هیستروسکوپی چیست؟

مشکلات سیستم بدن بخصوص مشکلات ریوی-قلبی که در اثر بیهوشی بدتر می شوند موارد منع استفاده از هیستروسکوپی است. اگر احتمال ایجاد مشکل وجود دارد با یک متخصص بیهوشی مشورت کنید. اغلب این عمل به وسیله بی حسی موضعی انجام می شود. متخصص زنان به شما کمک می کند بهترین روش بیهوشی را انتخاب کنید.برداشتن آندومتر چیست؟

برداشتن آندومتر نوعی جراحی سرپایی است که از شدت خونریزی در طول پریودی می کاهد. در طول عمل پوشش رحم تخریب می شود. پوشش رحم با حرارت یا جریان الکتریکی ضعیف تخریب می شود. این عمل از رشد مجدد پوشش داخل رحمی جلوگیری می کند. برداشتن آندومتر جایگزینی برای هیستروسکوپی در بیمارانی است که در طول پریودی خونریزی شدید دارند یا پریودی های بی نظم دارند.
خانم هایی که بچه دار شده اند و از پریودی های بی نظم یا خونریزی های شدید رنج می برند که ناشی از بافت های لیفی رحم نیست به وسیله برداشتن آندومتر معالجه می شوند. متخصص در ابتدا تمام آسیب های درون رحم که منجر به خونریزی می شوند را خارج می کند. معمولا بافت برداری آندومتر در مطب انجام می شود تا از عدم وجود سرطان اطمینان حاصل شود. همچنین برای مشاهده اندازه رحم و حفره آن از سونوگرافی کنتراست یا پیشرفته استفاده میشود. سونوگرافی پیشرفته مشابه سونوگرافی واژن است اما مایعی نیز برای مشاده درون و بیرون رحم به داخل آن تزریق می شود. این نوع سونوگرافی مشابه هیستروسکوپی است اما دقیقا مانند آن نیست.

برداشت توصیه نمی شود اگر:

-    حفره رحم خیلی بزرگ باشد (بزرگتر از 12 سانتی متر)
-    سرطان آندومتر یا هیپرپلازی وجود داشته باشد
-    پلیپ زیرمخاطی یا بافت های لیفی در رحم وجود داشته باشد
-    قاعدگی به شدت دردناک باشد (گرفتگی عضلات در طول پریودی) بعد از برداشتن آندومتر چه چیزی باید انتظار داشت؟

بعد از برداشتن آندومتر خونریزی کاهش می یابد. در برخی خانم ها کلا خونریزی متوقف می شود. حتی اگر خونریزی به طور کامل متوقف نشود شدت آن بسیار کم می شود. آزمایشات سالانه باید به طور مرتب انجام شود حتی اگر شما دیگر پریود نمی شوید.آیا می توانم عمل جراحی دیگری همزمان با هیستروسکوپی انجام دهم؟

بله، عمل لاپروسکوپی می تواند همزمان با هیستروسکوپی انجام شود بخصوص در خانم هایی که باروری آن ها مورد بررسی است. عمل هایی که می تواند همزمان با هیستروسکوپی انجام شود شامل عمل مثانه و لیپوساکشن می باشد.آیا بافت های لیفی رحم و پلیپ ها توسط هیستروسکوپی برداشته می شوند؟

بله، اگر بافت های لیفی یا پلیپ ها در حفره رحم باشند توسط هیستروسکوپی برداشته می شوند. اگر بافت های لیفی خیلی بزرگ باشند باید در دو عمل جراحی به طور کامل برداشته شوند.زمان بهبودی نرمال بعد از هیستروسکوپی چقدر است؟

بهبود به سرعت انجام می شود زیرا زخم و شکافی ایجاد نشده است. برخی بیماران قرص های مسکن بعد از عمل مصرف می کنند ولی قرص های ضد التهاب کافی می باشد. مصرف مسکن پیش از خارج کردن بافت ها تجویز می شود. نزدیکی جنسی باید چند هفته به تعویق بیفتد و ورزش نیز تا دو هفته بعد انجام نشود. توصیه می شود تا دو هفته بعد از عمل چیزی وارد واژن نشود. بیشتر خانم ها دو هفته بعد از عمل می توانند به کار خود برگردند.دقیقا بلافاصله بعد از عمل جراحی چه چیزی در انتظار ماست؟

1-    درد شکم یا گرفتگی عضلات رحم
2-    خونریزی واژن
3-    حالت تهوع
4-    گرفتگی گلو در صورتی که درطول بیهوشی از لوله تنفس استفاده شده باشدبعد از هیستروسکوپی چه زمانی نیاز است با متخصص تماس بگیرید؟

اگر یکی از مشکلات زیر را دارید حتما با پزشک تماس بگیرید:

1-    خونریزی شدید واژن 
2-    تب
3-    ناتوانی در ادرار
4-    درد شدید شکم
5-    استفراغ
6-    تنگی نفسخطرات عمل هیستروسکوپی چیست؟

خونریزی یا عفونت بعد از هر عملی امکان دارد اتفاق بیفتد. در برخی موارد جراح به دلیل خونریزی شدید، بزرگ بودن بافت های لیفی رحم یا جذب مایعات نمی تواند عمل را ادامه دهد. پیچیدگی های هیستروسکوپی شامل ایجاد سوراخ در رحم و باقی ماندن مقدار زیادی مایع در داخل رحم. مایعی که در طول هیستروسکوپی به داخل حفره رحم فرستاده می شود. معمولا این مایع جذب مغز یا ریه می شود. اگر مایع جذب شده مقدار زیادی باشد، عمل باید متوقف شود. آمبولی که موجب مرگ می شود بسیار نادر است اما یکی از احتمالات موجود در عمل جراحی است. 

منبع: www.obgyn.net