تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

از نضر تمام خصوصیات ظاهری لوئیس براون دقیقا شبیه هزاران کودک دیگری بود که تا کنون به دنیا آمده بودند. اما نام او در بسیاری از روزنامه های روز 27 جولای سال 1978 مشاهده میشد. او در تاریخ بشر کاملا منحصر به فرد بود.  تولد اولین کودک حاصل لقاح آزمایشگاهی IVF خبری بود که تمامی جامعه علمی جهان را به خود مشغول کرده بود. اما حالا لوئیز 40 ساله شده و اکنون صاحب فرزند است.

لوئیره براون اولین کودک حاصل از IVF به همراه پسر کوچکش آیدن

سالها از اولین تولد حاصل از IVF می گذرد و امروزه مقالات و نوشته های زیادی در مورد ناباروری و رویکرد های درمان ناباروری منتشر شده. روش های درمان زیادی برای رفع مشکلات باروری ایجاد شده. امروزه با پیشرفت های تکنولوژی بازده روش IVF بسیار بالاتر از گذشته است و نگرانی ها در مورد خطرات IVF و مشکلات روش های درمان ناباروری تا حدودی رفع شده است.

با دیدن لوئیز 40 ساله و فرزندانش دیگر شکی نیست که نوزاد حاصل از IVF می تواند مشابه یک نوزاد طبیعی رشد کند، زندگی کند و بارور شود.

ناباروری یکی از مشکلات شایع در جامعه امروزی است، به نحوی که در سال 2010 در حدود 48.5 میلیون زوج نابارور در جهان شناسایی شده اند. در مورد اینکه در سالهای گذشته تعداد زوج های ناباروری چه میزانی بوده است اطلاعاتی در دست نیست. عده ای اعتقاد دارند ناباروری بیماری قرن اخیر بوده و در گذشته به آن توجهی نمیشده است اما مطالعات نشان داده که در گذشته نیز ناباروری یکی از بیماری های مهم بوده اما با این تفاوت که در آن زمان عقیده بر این بوده که ناباروری درمان ناپذیر است. 

در سالهای اخیر نرخ ناباروری به شدت رشد یافته و در حال افزایش است. مطالعات نشان داده که علت این افزایش نرخ ناباروری، تغییر سبک زندگی و افزایش سن ازدواج است. دولت های مختلف و موسسات فرادولتی فعال در امور بهداشت و درمان، در جوامع مختلف فعال شده اند تا بتوانند با آموزش افراد جامعه و اطلاع رسانی از این افزایش نرخ ناباروری پیش گیری کنند اما در دسترس بودن درمان های ناباروری و روش های درمانی ناباروری باعث شده که افراد به جای انتخاب سبک صحیح زندگی به سمت روش های درمانی گرایش پیدا کنند.

البته در این میان نقش پزشکان زنان و زایمان که در ایران مهمترین مشاوران باروری زوج های جوان نیز هستند نباید نادیده گرفته شود. این پزشکان می توانند با ارائه رویکرد های مناسب و اطلاع رسانی به مراجعین خود افراد را از خطر ناباروری مطلع سازند.

علاوه بر این موارد عده ای آلودگی های هوایی و افزایش انواع امواج با اثرات مضر شناخته شده و یا ناشناخته را نیز از عوامل افزایش ناباروی به شما می آوردند.

یکی از موارد جالب در گذر زمان موضوع ناباروری مردان است. در گذشته ناباروری صرفا به زنان نسبت داده می شد و با عدم باروری یک زن ، بدون بررسی او مقصر شناخته می شد. با افزایش اطلاعات مردم و گسترش علم باروری و ناباروری، امروزه همگان می دانند که زن و مرد هر دو می توانند عامل ناباروری بوده و از این رو در یک زوج نابارور، باید هر دو مورد آزمایش و بررسی و درمان قرار گیرند.  علاوه بر این برخی ناباروری ها حاصل ضعف در مرد و زن به صورت همزمان است. 

امروزه وقتی صحبت از تاریخچه درمان ناباروری می شود، تولد لوئیز یک نقطه عطف تاریخی است که ناخود آگاه ذهن مخاطب را به خود جلب میکند اما باید توجه داشته باشیم که در متون کهن دینی ماجرای ناباروری حضرت ابراهیم و همسرش ساره یا بسیاری از داستان های مشابه نشان دهنده توجه به بحث ناباروری از زمان های بسیار دور است.