40 سال پیش دکتر Jean Purdy که به گفته بسیاری او اولین جنین شناس تاریخ است، مشاهده کرد که جنین ها در محیط آزمایشگاهی توانستند تا مرحله 8 سلولی تکثیر شوند. دکتر پوردی بعد از این مشاهده جنین های آماده شده را به رحم زنی به نام لزلی براون منتقل کرد و 38 هفته بعد اولین کودک حاصل از IVF به نام لوئیز براون به دنیا آمد. این دختر در  هنگام تولد ۲/۶۰۸ کیلوگرم وزن داشت. در آن زمان بسیاری این رویداد را یک معجزه می دانستند. تولد لوئیز یک اتفاق بزرگ در تاریخ علم دنیا بود.

پدر لوئیز می گوید : روزی که لوئیز به دنیا آمد، بیش از 60 آزمایش مختلف برای بررسی نرمال بودن او انجام شد. ازدحام خبرنگاران و عکاسان به نحوی بود که نیروهای پلیس برای کنترل آنها در بیمارستان حضور داشتند. بیش از 100 روزنامه نگار در محل بیمارستان جمع شده بودند. همسر من با تمام وجود یک بچه میخواست و در نهایت به خواسته اش رسید.

لوئیس اکنون 40 ساله است و یک زندگی کاملا طبیعی دارد. مردم زیادی در دنیا او را می شناسند و بسیاری از افراد با او ملاقات می کنند و یا به وی نامه می نویسند. لوئیس اکنون 2 پسر دارد که هر دو را به صورت طبیعی و بدون نیاز به روش های کمک باروری به دنیا آورده. لوئیز نوید درمان ناباروری و بارور شدن بسیاری از زوج هایی است که در حسرت داشتن فرزند بوده اند.