تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

یک موضوع قابل بحث در جامعه امروزه بخصوص در مورد حمایت های دولت ها از روش های درمانی این مطلب است که آیا ناباروری یک بیماری است یا خیر ؟ 

اطلاق نام بیماری به ناباروری طرفداران زیادی در بین مردم و پزشکان داشته و سازمان بهداشت جهانی ناباروری با یک بیماری سیستم تولید مثل بیان کرده که موجب ناتوانی در باروری و یا تولد فرزند زنده در یک فرد فعال از نظر زناشویی در نظر گرفته است.  در سال 1984 وارناک ریپورت گفته است که ناتوانی در داشتن فرزند یک مشکل در عملکرد بدن است و باید مشابه سایر موارد در نظر گرفته شود.

دکتر مانگ به صورت ساده این مطلب را اینگونه بیان می کند که :

در ابتدا باید توجه داشت که دلایل مختلفی می تواند موجب ناباروری شود. که می تواند فیزیولوژیک یا آناتومیک باشد. باروری با افزایش سن کاهش می یابد و  برخی زوج ها ممکن است با یکدیگر قادر به باروری نباشند اما هریک به تنهایی با زوج دیگری توانایی باروری داشته باشند. شاید بتوان اینگونه گفت که برخی از انواع ناباروری بیماری هستند و برخی از انواع آن بیماری به حساب نمی آیند.

مورد دوم اینکه از نظر فلسفی ناباروری یک بیماری است یا یک تفاوت بین افراد. آیا بیماری به  چیزی اطلاق می شود که به فرد صدمه ای وارد کند یا وقتی فردی در دست یابی به هدفی ناتوان باشد آن را می توان یک بیماری تلقی نمود ؟

دکتر مانگ بحث خود را اینگونه تمام می کند که بهتر است به جای اینکه برای تعریف بیماری بودن یا نبودن ناباروری تلاش کنیم، بر نحوه متقاعد کردن دولت ها در حمایت مالی از درمان ناباروی تمرکز کنیم. 

منبع : https://www.bioedge.org/bioethics/is-infertility-a-disease/12551