تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

سبک زندگی سالم یکی از پیش نیاز های باروری است و یکی از مهمترین جنبه های سبک زندگی تغذیه سالم است. تغذیه سالم و صحیح به افزایش قدرت باروری شما کمک شایانی خواهد داشت. به مقدار زیاد میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک بخورید

محصولات مرسوم دارای سموم شیمیایی و آفت‌کش‌هایی هستند که بر باروری هم در زنان و هم در مردان اثر منفی دارند. مطالعات نشان داده است که میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک دارای مواد مغذی باارزش‌تر و بیشتری هستند.


لبنیات خام، پرچرب و ارگانیک دام‌های علف‌خوار (محلی) را بخورید


این دسته از مواد غذایی بهترین نوع از لبنیات محسوب می‌شوند. توجه داشته باشید که مواد لبنی از قبیل شیر و پنیر ممکن است در بدن انباشت شوند. در صورت وجود مشکلات باروری مثل سندروم PCOS و اندومتریوز، مواد لبنی به این مشکلات دامن ‌می‌زنند. عملکرد بدن‌تان را در برابر اینگونه مواد غذایی زیر نظر بگیرید. باید از مصرف لبنیات غیرارگانیک اجتناب کرد چرا که این مواد دارای هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌هایی هستند که باعث افزایش میزان استروژن در بدن می‌شوند. جایگزین‌های سالم فراوانی برای لبنیات وجود دارد، از جمله بادام تازه یا شیر کنف (شاهدانه).


سعی کنید بیشتر ماهی‌های آب‌های سرد را بخورید


ماهی تامین‌کننده‌ی اصلی اسیدهای چرب (اُمگا۳) در این رژیم غذایی است. این اسیدهای چرب به تولید هورمون و کاهش التهاب کمک کرده و چرخه‌ی قاعدگی را تنظیم می‌کنند. همچنین ماهی یک منبع سرشار از پروتئین و ویتامین است. از خوردن ماهی‌های آب‌های عمیق مثل ماهی تُن زرد (ahi tuna)، ارّه‌ماهی و ماهی باس دریایی شیلی (Chilean Seabass) اجتناب کنید، زیرا این دسته از ماهی‌ها دارای جیوه‌ی فراوان هستند و به جای آنها باید به ماهی‌های آب‌های سرد همچون سالمون وحشی آلاسکایی، ماهی کاد و لوزی‌ماهی آلاسکایی روی بیاوری. و حتما از مصرف سالمون پرورشی پرهیز کرده و به جای آن سالمون وحشی بخورید چون سالمون پرورشی دارای آنتی‌بیوتیک و رنگ‌های خوراکی سمّی هستند.


گوشت قرمز ارگانیک دام‌های علف‌خوار را انتخاب کنید


گوشت دام‌های مرسوم حاوی مقدار فراوانی هورمون‌ و آنتی‌بیوتیک‌ افزوده است که سبب افزایش استروژن در بدن می‌شوند. از طرف دیگر گوشت حیوانات علف‌خوار منبع سرشاری از اسید‌های چرب لازم برای بدن و پروتئین است و مقدار اسید‌های اشباع در این گوشت‌ها بسیار کم است. اگر سابقه‌ی بیماری آندومتریوز را دارید باید مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید چون مطالعات نشان داده‌اند که میان مصرف بالای گوشت قرمز و آندومتریوز رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.


فقط گوشت مرغ‌های محلی و ارگانیک را انتخاب کنید


مرغ‌های ماشینی معمولا در سوله‌های بسته، متراکم و کثیف پرورش داده می‌شوند و از غذای غیرارگانیک و دارای دستکاری ژنتیکی، تغذیه می‌شوند. هنگام خرید گوشت مرغ به برچسب «ارگانیک» یا «آزاد» یا «محلی» بر روی محصولات دقت کنید. بهتر است گوشت مرغ را از مزارع محلی که مرغ‌ها در طول روز چند ساعتی را در محوطه و فضای باز سپری می‌کنند، بخرید.


از غلات کامل و طبیعی استفاده کنید


غلات کامل سرشار از فیبر و ویتامین‌های مهم هستند که به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. مصرف فیبر به منظور دفع هورمون‌های اضافی و متعادل‌ نگه داشتن قند خون بسیار مهم است. از خوردن غذاها و غلات فرآوری‌شده‌ی سفید همچون نان سفید، پاستای سمولینا و برنج سفید خودداری کنید. به جای این مواد غذایی، نان گندم یا جوانه‌ی سبوس‌دار، برنج یا پاستای گندم سبوس‌دار، کوینولا و برنج قهوه‌ای مصرف کنید.


در کنار هر وعده‌، مواد غذایی فیبردار بخورید


فیبر به تنظیم قند خون کمک می‌کند و همین باعث کاهش مشکلات باروری نظیر سندروم PCOS و مسائل ایمنی می‌شود و تعادل هورمونی خوبی در بدن ایجاد می‌کند. نمونه‌هایی از غذاهای فیبردار عبارتند از میوه‌ها، سبزیجات، سبزیجات برگ‌تیره و حبوبات.


از خوردن سویا پرهیز کنید مگر سویای تخمیری، همانند میسو و تمپه


سویا دارای خواصی مانند استروژن است. بهتر است از مصرف سویای فرآوری‌شده مثل شیر سویا، برگر سویا، پودر پروتئین سویا، چیپس سویا، گوشت سویا و پنیر سویا خودداری کنید تا آثار منفی بر تعادل هورمونی بدن‌تان ایجاد نشود. همچنین اگر کم‌کاری تیروئید دارید، اصلا به طرف سویا نروید.


از خوردن قندهای تصفیه‌شده یا آبمیوه‌ها (به جز آبمیوه‌های تازه) خودداری کنید


آب‌میوه‌های پاستوریزه‌ی بسته‌بندی‌شده حاوی قند تغلیظ‌شده (کنسانتره قند) هستند که باعث افزایش قند خون می‌شوند و بر سیستم ایمنی اثر منفی می‌گذارند. همچنین از مصرف قندهای مصنوعی و فرآوری‌شده یا تصفیه‌شده بپرهیزید. استویا، عسل و شربت افرا جایگزین‌های مناسبی برای این قندها محسوب می‌شوند.


هر چه می‌توانید آب سالم بنوشید


به میزان نصف وزن بدن‌تان، البته در مقیاس اونس (هر اونس= ۲۸ گرم)، روزانه آب تمیز، خالص یا فیلتر‌شده مصرف کنید (مثلا اگر ۶۰ کیلو هستید روزانه باید ۳۰ اونس معادل ۸۴۰ گرم آب بخورید). بهتر است از آب‌های بطری‌شده ننوشید چون پلاستیک این بطری‌ها دارای مواد شیمیایی است که با عملکردی مشابه استروژن، موجب برهم خوردن تعادل هورمونی می‌شود. بهترین نوع آب برای مصرف آب اٌسمز معکوس و آب مقطر هستند. از نوشیدن آب لوله بپرهیزید به این علت که بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که آب لوله با آفت‌کش‌های مضرِ روان‌آب‌های زراعی مخلوط می‌شود.