تهران، بلوار آیت الله کاشانی، بلوار ابوذر، بیمارستان پیامبران، مرکز IVF   

 ۰۲۱۴۸۹۹۴۷۷۵

 

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه  از ساعت ۸ الی ۱۴ ، پنج شنبه از ساعت ۸ الی ۱۲

خیلی از ماها دوست داریم که جنسیت فرزند خودمون رو مشخص کنیم به عبارتی خودمون تعیین کننده پسردار شدن 👦  یا دختردار شدن 👩 خودمون باشیم  و به دنبال راه علمی تعیین جنسیت فرزند هستیم. اما متاسفانه فضای اینترنت پر شده از نسخه های اشتباه و گمراه کننده که صرفا جهت جذب مخاطب نوشته شده‌اند. کنجکاوی در مورد راز پسردار شدن و یا دختردار شدن باعث شد چندین روز از وقتم رو برای تحقیق از منابع معتبر علمی گذاشته و در نهایت این مقاله مختصر و مفید رو بنویسم. اگر می خواهید نحوه تعیین جنسیت را به زبان ساده بفهمید با من همراه شوید.

مشخص شدن جنسیت جنین
مشخص شدن جنسیت جنین

 

بله، درسته. ما در اولین قدم داشتن فرزند سالم را دوست داریم. اما بهترین حالت اینه که جنسیت فرزند اون چیزی باشه که خودمون علاقه داریم. به قول خانم من یه دختر سالم باشه، هرچی میخواد باشه 😉 . البته از قدیم هم پسرزایی یا پسرزا بودن برای بعضی خانواده‌ها مهم تلقی می‌شده، پس اهمیت داشته !

 

دختر یا پسر ؟
دختر یا پسر ؟

روش‌های کلینیکی و غیر کلینیکی تعیین جنسیت جنین

بستگی به اینکه چقدر تعیین جنسیت جنین برای شما مهم است دو راه در پیش روی شماست. تعیین جنسیت از روش‌های کلینیک با ضریب اطمینان بالا و تعیین جنسیت از روش‌های خانگی. در روش‌های کلینیک شما تحت نظر پزشک و با استفاده از روش‌های کمک باروری مانند IUI و IVF جنسیت جنین خود را مشخص می‌کنید. در بعضی از روش‌های کلینیکی مانند IVF-PGD شما اطمینانی نزدیک به صد درصد نسبت به جنسیت جنین خود خواهید داشت .

اگر تمایل به گذراندن روش‌های کلینیک را ندارید و جنسیت جنین بیشتر یک علاقه است تا اهمیت، می‌توانید از روش‌های خانگی برای افزایش احتمال جنسیت مورد نظر خود اقدام کنید. 

 

فیزیولوژی و ژنتیک تعیین جنسیت

نگران نباشید. قرار نیست درس زیست شناسی بهتون بگم. میخواهیم با هم به زبان ساده در مورد اتفاقی که باعث تولد میشه صحبت کنیم. در فرایند لقاح دو رکن وجود داره. یکی اسپرم مرد و دیگری تخمک زن. در راه رسیدن این دو به همدیگه عوامل دیگه ای هم دخیل هستند. محیط واژن ترشحات آن و مواد کمک کننده اسپرم که همراه با اسپرم از بدن مرد خارج شده‌اند. غیر از این مواد هر ماده دیگری که در مسیر اسپرم‌ها قرار بگیره میتونه موجب ناباروری و عدم انجام لقاح باشه. این ماده خارجی میتونه یه عفونت باشه و یا ترکیبی که کانال تلگرامی اقدس خانم 😋 گفته باعث تعیین جنسیت میشه.

 

چگونگی تعیین جنسیت

تخمک ها همیشه کروموزوم X دارن. تعدادی از اسپرم‌ها کروموزوم Y دارن و تعدادی کروموزوم X . اگر اسپرم های Y دار بتونن خودشون رو به سلول تخم برسونن شما پسر خواهید داشت و اگر اسپرم‌های X برسن شما صاحب دختر خواهید بود. در روش کلینیک تعیین جنسیت به روش IUI از تفاوت این دو نوع اسپرم برای جداسازی آنها و افزایش احتمال باروری جنسیت مورد نظر استفاده می‌شود. 

 

لقاح تخمک و اسپرم
لقاح تخمک و اسپرم

 

عامل تعیین جنسیت

اینکه چگونگی و عامل رو توی دو تیتر جدا زدم به دلیل اهمیت اونهاست. تصور کنید دو ماراتون هست. دونده ها آماده دویدن هستند. دونده های ما از دو نوع هستند. بعضی استقامت اونها بالاست، بعضی قدرتشون. بعضی به هوای گرم عادت دارن بعضی به هوای سرد. پس شرایط محیط میتونه روند مسابقه رو تعیین کنه. حالا تصور کنید که برنده کسی نباشه که زودتر برسه !!! برنده کسی هست که به موقع برسه 🤔 . برای اینکه، سلول تخمک فقط در زمان خاصی فعال میشه و در یک بازه زمانی آماده لقاح هست و بعد تمام. اسپرمی که زودتر برسه الزاما برنده نیست. اسپرم باید در زمانی به مقصد برسه که تخمک ها آماده پذیرش اسپرم هستند.

 

کدام اسپرم به مقصد می رسد ؟
کدام اسپرم به مقصد می رسد ؟

 

روش های تعیین جنسیت جنین:

این بخش صحبتمون، اصل مبحث هست. هر حرفی که اینجا زده میشه بر اساس مقالات مجلات پزشکی معتبر دنیا هست و در هر روش اثبات شده بودن یا نبودن اون رو هم بررسی میکنیم.

 

اسیدی یا بازی بودن رحم:

سال ۱۹۶۰ یک دانشمند آمریکایی به نام Shettles مدعی شد که اسپرم‌های Y در محیط بازی و اسپرم‌های X در محیط اسیدی توان بقای بالاتر دارند و با استفاده از تغییر شرایط رحم می‌توان جنسیت فرزند را تعیین کرد. این روش توسعه پیدا کرد و در نهایت کتابی نوشته شد که نام How to Choose the Sex of Your Baby . نویسنده و محقق این روش ادعا داره که این روش تا ۸۰ درصد کارایی داره اما سایر دانشمندان ادعای او رو قبول ندارن و به نظر سایر افراد، ادعای این دانشمند فقط بر اساس پژوهش‌های شخصی خودش هست. با این وجود شتلس اولین و مهمترین گام را درتعیین جنسیت داشته و امروزه اکثر مطالعات بر مبنای نظریات اون انجام میشه.

بر اساس نظریه اسیدی بازی و با توجه به محیط اسیدی رحم، Shettles ادعا داره که زمان برقراری رابطه میتونه روی جنسیت تاثیر مستقیم داشته باشه. اگر در فاصله نزدیک به تخمک گذاری ( کمتر از ۲ روز فاصله ) رابطه جنسی داشته باشیم احتمال پسر بودن و در صورتی که در فاصله بیشتر از ۲ روز بعد از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشیم احتمال دختر بودن بیشتر است. به عبارتی اسپرم‌های X توان بقای بالاتری در رحم دارند. اما اسپرم‌های پسری در شرایط برابر، سرعت حرکت بیشتری داشته و سریع‌تر به تخمک می‌رسند. پس رابطه در روز تخمک گذاری شانس پسردار شدن را بالا می‌برد.

بر اساس نظریه شتلس؛ هر چیزی که بر شرایط اسیدی و بازی رحم تاثیر داشته باشه باعث تغییر احتمال پسر یا دختر بودن فرزند خواهد شد.

 

 

اسیدی یا بازی بودن
اسیدی یا بازی بودن

 

 

تاثیر تغذیه مادر بر جنسیت جنین:

اگر در مورد تعیین جنسیت جستجو کرده باشید بارها به این تیتر رسیدید، اما ما کوتاه و با منبع موثق صحبت خواهیم کرد.

به صورت کلی مادرهای با میزان کالری بالا، چاق تر، با چربی بالاتر در بدن و با رژیم پر کالری احتمال پسردار شدن بیشتری دارند و مادرهای با میزان چربی کمتر در بدن بیشتر به سمت دختردار شدن تمایل دارند.

به همین دلیل هست که در آمریکا بیشتر خانواده‌ها پسردار می شوند و زنان کشورهایی که از نظر اقتصادی در شرایط دشواری هستند نسبت تولد نوزاد دختر بیشتر از پسر است.

 

دریافت بالای کالری در زنان موجب افزایش احتمال پسردار شدن می شود.
دریافت بالای کالری در زنان موجب افزایش احتمال پسردار شدن می شود.

 

 

همینطور تحقیقات نشان داده که تاثیر رژیم غذایی در تعیین جنسیت در زنان با سن بالا تاثیر بیشتری داشته و در افراد جوانتر تاثیر رژیم کمتر مشاهده می‌شود.

علاوه بر این، بالاتر بودن کلیسم و منیزیم باعث افزایش احتمال دختردار شدن و بالاتر بودن پتاسیم و سدیم باعث افزایش احتمال پسردار شدن هست.

در یک تحقیق جالب و جذاب در هلند تعدادی از زنانی که خواستار داشتن فرزند دختر بودند قبل از اقدام به بارداری تحت رژیم غذایی و همینطور دریافت مکمل های کلسیم و منیزیم قرار گرفتند. این افراد در انتخاب زمان رابطه جنسی خود آزاد بودند اما به آنها توصیه شده بود که از ۲ روز قبل از تخمک گذاری تا چند روز بعد از آن از انجام رابطه جنسی پرهیز کنند. در نهایت نتیجه این آزمایش بسیار جذاب بود و درصد زیادی از افراد به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کردند. میزان تولد نوزاد دختر در بین گروهی که تحت مطالعه قرار داشتند نسبت به گروهی که همزمان بدون هیچ تیماری به عنوان کنترل مورد بررسی بودند به میزان ۸۰ درصد بیشتر بود.

در بین خانواده‌هایی که زمان بندی را اجرا نکرده بودند ۳۰ درصد آنها موفقیت داشتند و در بین خانواده‌هایی که تنها زمان بندی را رعایت کرده و از انجام رژیم غذایی خودداری کرده بودند نیز در حدود ۳۰ درصد افزایش در دختردار شدن مشاهده شد.

اگر اهل مطالعه هستید جزئیات بیشتر را در مقاله اصلی مطالعه کنید: Female gender pre-selection by maternal diet in combination with timing of sexual intercourse–a prospective study.

تاثیر شرایط محیطی بر جنسیت جنین:

خانم‌هایی که شخصیت غالب از خود نشان می دهند بیشتر صاحب فرزند پسر می‌شوند. 🙅🏻‍♂️

شاید براتون شنیدن این مطلب عجیب بوده باشه اما یک تحقیق اجتماعی نشان داده که خصوصیات مردانگی و یا بر عهده داشتن مسئولیت خانواده باعث تولد فرزند پسر می‌شود. بعضی از محققان دلیل این رویداد را استرس‌های ناشی از مسئولیت خانواده و یا تغییرات هورمونی ناشی از تغییر سبک زندگی در فرد می‌دانند.

 

 

زنانی که شخصیت مردانه دارند بیشتر صاحب فرزند پسر می‌شوند.
زنانی که شخصیت مردانه دارند بیشتر صاحب فرزند پسر می‌شوند.

 

استرس باعث افزایش احتمال پسردار شدن می شود.

در سال ۲۰۱۵ ، Masukume and Grech ثابت کردند که استرس باعث افزایش احتمال پسردار شدن می شود. مثلا در سال ۲۰۱۰ که جام جهانی فوتبال در آفریقا برگزار شد، ۹ ماه بعد شاهد تولد تعداد بالایی نوزاد پسر بودیم ! تحقیقات نشان داده بعد از زلزله، جنگ و برخی اتفاقات سخت نرخ تولد پسرها به صورت معنی داری بالا می رود.

 

استرس موجب افزایش احتمال پسردار شدن می‌شوند.
استرس موجب افزایش احتمال پسردار شدن می‌شوند.

 

تاثیر منطقه زندگی بر جنسیت:

زندگی در مناطق گرمسیری باعث افزایش دخترزایی می شود. همینطور تغییر طول روز و شب و یا خشکی و رطوبت هوا که البته تاثیرات مشخصی داشته اما نتونستم منبع قابل ارائه ای با آمار دقیق از این‌ها به دست بیاورم.

جمع بندی:

البته احتمالا شما هم مثل من با این همه صحبت‌ها به فکر رو رفتید که چه کار کنیم. در واقع با فضایی پر از احتمالات روبرو هستیم. راه قطعی انتخاب جنسیت مراجعه به پزشک و انجام IVF و تعیین جنسیت توسط PGD است که اصلا و به هیچ وجه توصیه نمی کنم. اما با سوار شدن بر کشتی احتمالات و استفاده از روش‌های مختلف برای بالا بردن این احتمال می‌توانیم نتیجه خوبی داشته باشیم. به نظر من روشی که در مقاله Noorlander ارائه شده با توجه به نوع مطالعه و بررسی که انجام شده میتونه به عنوان یک روش خوب مد نظر قرار داده بشه و به راحتی توسط هر فردی قابل اجرا است. البته میشه از دکترتون بخواید که در اجرای این روش به شما کمک کنه.

در مقاله افراد تحت مطالعه روزانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم منیزیم، ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی گرم کلسیم و ۵ تا ۷ میکروگرم کلسیم دریافت می کردند. همینطور میزان کلیسیم و منیزیم بدن آنها قبل از باروری توسط آزمایش بررسی شده بود که کمبودی در این عناصر نداشته باشند. همینطور در دوران اقدام برای بارداری از مصرف مکمل‌های سدیم و پتاسیم خودداری شده بود. در این افراد زمان‌بندی رابطه جنسی هم انجام شده بود که برای این روش بایستی زمان تخمک گذاری خودتون رو بفهمید.

برای مشخص شدن تخمک گذاری هم میتوانید از تست خانگی تخمک گذاری استفاده کنید که تا حدودی روز تخمک گذاری رو مشخص میکنه. یادتون باشه برای دختردار شدن لازمه که از دو روز قبل از تخمک گذاری تا ۳ روز بعد از اون مراقبت انجام نشه. این نکته رو هم بگم این روش امکان باروری رو به شدت کاهش میده و اگر شما مثلا قراره شش ماه منتظر باروری باشید ممکنه تا یک سال این زمان طولانی بشه.

همینطور فهمیدیم که استرس و فشارهای روانی باعث افزایش احتمال تواد نوزاد پسر خواهد شد، پس برای دختردار شدن از استرس‌ها و مشکلات زندگی به دور باشید.

 

انتخاب جنسیت نوزاد
انتخاب جنسیت نوزاد

 

این نوشته ترجمه مقاله نیست و نوشته ای حاصل از تحقیق و مطالعه منابع مختلف هست اما منبع زیر من را در نوشتن این مقاله خیلی راهنمایی کرد و برای اطلاعات تکمیلی توصیه میکنم این مقاله را مطالعه کنید:

Sex Determination